O PROJEKTU
Projekt „Sanacija lokacije visokoonečišćene opasnim otpadom – jama Sovjak“
Početak provedbe: 29.6.2018.
Kraj razdoblja provedbe projekta: druga polovica 2026. godine
Lokacija jame Sovjak u strateškim je dokumentima RH identificirana kao crna točka te je za provedbu svih aktivnosti potrebnih za sanaciju država ovlastila Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Izrađene su sve potrebne studije te program sanacije oko kojeg se usuglasila i lokalna zajednica. Studijom izvedivosti odabrano sanacijsko rješenje predviđa uklanjanje gornjih slojeva opasnog otpada iz jame sve do tvrdog katrana koji nije predviđen za uklanjanje – služi kao nepropusna barijera u donjem sloju jame.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 377.168.323,60 kn, a sredstva koja su osigurana iz Kohezijskog fonda su u iznosu od 85%, odnosno 320.593.075,06 kn.
Jama Sovjak crna je točka visokoonečišćena opasnim otpadom smještena na rubnom dijelu naselja Marinići u Općini Viškovo u Primorsko-goranskoj županiji. Riječ je o izrazito gusto naseljenom području, s gustoćom naseljenosti od čak 1.338 st./km2. Od administrativnih granica Grada Rijeke jama je udaljena oko 700 metara, a od središta grada Rijeke oko 7 kilometara, dok je od područja Grada Kastva dijeli oko 1.300 metara. Od jame do morske obale ima oko 4 kilometra, a od granice s Republikom Slovenijom udaljena je oko 10 kilometara.
Pristup jami Sovjak omogućen je asfaltnom pristupnom cestom koja povezuje cestu Viškovo-Marinići (dio županijske ceste 5025) s lokacijom odlagališta Viševac u dužini od oko 100 metara. Prostor oko jame urbaniziran je i najbliže su kuće udaljene samo 30-ak metara, no važno je napomenuti da je riječ o neplanskoj izgradnji koja je dovela do izgradnje naselja u neposrednoj blizini odlagališta. Područje oko jame, površine 9.895 m2, ograđeno je žičanom ogradom visokom oko dva metra, dok je sa sjeverne strane jame 1985. godine izgrađen betonski potporni zid 1985. godine radi povećanja volumena za opasni otpad te sprečavanja prelijevanja otpada iz jame.
Prostor jame Sovjak korišten je u razdoblju od 1956. do 1990. godine kao odlagalište opasnog otpada za potrebe industrije, uglavnom područja grada Rijeke te djelomično i iz Slovenije. Tijekom prvih deset godina jama se koristila isključivo za odlaganje kiselog katrana koji je nastajao kao otpad u rafineriji tijekom proizvodnje maziva, motornih ulja i asfalta. Da bi se ovaj otpad učinio mobilnim i s mogućnošću crpljenja, zagrijavan je na 80 °C u rafineriji i prevožen u cisternama što je prije moguće do otpadne jame gdje je zbog svojih svojstava, formirao čvrst i nepokretan sloj tzv. tvrdi katran. Kasnije su uz katran, iako u znatno manjim količinama, odlagane i druge vrste opasnog otpada, kao što su otpadni katran iz koksare, acetilenski mulj iz brodogradilišta, sirova nafta i naftni proizvodi iz spremnika, ostaci ulja, razni petrokemijski otpad, otpadne vode iz spremnika za čišćenje, otapala, otpadna ulja za rezanje i roba loše kvalitete od carinskih službi.
Obzirom da nema preciznih podataka koji bi se mogli koristiti kao osnova za direktno određivanje odgovornosti i primjene «načela onečišćivač plaća» na zagađivače iz prošlosti zaključeno je da postojeći sadašnji vlasnici trebaju adresirati prethodno navedeno načelo. Općina Viškovo je vlasnik katastarske čestice (kč.br. 4457) na kojoj se nalazi jama, a odgovornost za sanaciju jame Sovjak snosi država. Stoga, u skladu s važećim Zakonom o zaštiti okoliša i Zakonom o održivom gospodarenju otpadom , dalje u tekstu ZOGO), Država je postala odgovorna za sanaciju jame Sovjak. Sukladno članku 38., stavcima 5. i 6., ZOGO-a odgovornost za sanaciju jame Sovjak je delegirana Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) koja obavlja ulogu krajnjeg korisnika.
U razdoblju od 1987. do 2007. godine proveden je niz istražnih radova na lokaciji. Rezultati iz 2007. godine pokazali su količinu otpada od oko 150.000 m3, raslojenu u četiri sloja različitih fizikalno-kemijskih karakteristika – sloj plivajućih ugljikovodika (oko 7.000 m3), sloj otpadne vode (oko 15.000 m3), sloj mekog katrana i taloga (oko 40.000 + 15.000 m3) i sloj tvrdog katrana (oko 75.000 m3). U svibnju 2014. godine provedeni su dodatni istražni radovi kroz šest bušotina do dubine tvrdog katrana s ciljem određivanja svojstva otpada prisutnog na lokaciji, uvida u promjene u odnosu na prethodna istraživanja i procjene količine svakog sloja.
Laboratorijska analiza uzoraka pokazala je da postoji izrazita nehomogenost odloženog otpada u jami, što je posljedica odlaganja različitih vrsta otpada po cijeloj jami, ali i same konfiguracije jame. Utvrđeni su slojevi plivajućih ugljikovodika i otpadne vode (oko 12.000 m3), mekog katrana i taloga (oko 50.000 m3) i tvrdog katrana (oko 75.000 m3). Uvidjelo se i da model otpada odloženog i raspoređenog u jednolikim horizontalnim slojevima ne odgovara u potpunosti sadašnjem stanju otpada, što se posebno odnosi na sloj plivajućih ugljikovodika i podpovršinski sloj otpadne vode za koje se može zaključiti da su pomiješani ili da je voda prisutna samo u nekim dijelovima jame u obliku tzv. volumnih džepova. Rezultati isto tako ukazuju da, u odnosu na prethodne istražne radove, nije došlo do značajnijih promjena fizikalno-kemijskog sastava otpada u jami, odnosno ulaznih parametara na osnovi kojih je rađen prijedlog odgovarajućih metoda sanacije i projektna dokumentacija.
Tijekom 2022. godine napravljeni su dodatni istražni radovi koji su uključivali stručno ispitivanje vodoupojnosti za potrebe provođenja trasiranja te trasiranje podzemne vode uz prisustvo vodnog nadzora Hrvatskih voda na jami Sovjak, a sve sukladno ishođenom Rješenju o utjecaju na okoliš poštujući sve propisane mjere zaštite voda i Vodopravne uvjete izdane od Hrvatskih voda, a sve kako bi se odredila lokacija i karakteristike upojne građevine za ispuštanje pročišćenih otpadnih voda tijekom provedbe sanacije jame Sovjak. Sukladno navedenom izdana je i građevinska dozvola čime je potvrđeno da su nadležna tijela odobrila predloženi zahvat i njegovu sukladnost s mjerama iz rješenja o prihvatljivosti zahvata na okoliš.
Dokumenti:
Nakon višekriterijalnih analiza Studijom izvedivosti odabrano je tehničko-tehnološko rješenje sanacije koje je prihvaćeno od strane Općine Viškovo, a koje će uključivati:
- vađenje plutajućih ugljikovodika, prijevoz i spaljivanje izvan Hrvatske,
- iskop taloga/mekog katrana, predobradu s gašenim vapnom, transport i spaljivanje/energetsku oporabu izvan Hrvatske,
- kontinuirano crpljenje otpadnih voda, predobradu/pročišćavanje sa separatorom ulja i masti i pješčanim filterima, završnu obradu kroz GAC filtere te ispuštanje u upojnu građevinu,
- donje brtvljenje, popunjavanje jame inertnim materijalom prirodnog porijekla i potom zatvaranje gornjim brtvenim slojem sa sustavom odvodnje oborinskih voda.
Studijom izvedivosti odabrano sanacijsko rješenje predviđa uklanjanje gornjih slojeva opasnog otpada iz jame sve do tvrdog katrana koji nije predviđen za uklanjanje, a za koji je pretpostavljeno da služi kao nepropusna barijera u donjem sloju jame.
Nakon izvedenih radova prostor jame vizualno će biti uklopljen u okolni teren na način da će se nasipom na jami i krajobraznim uređenjem postići blaga uzvisina nad bivšim prostorom jame. Prostornim planom uređenja općine Viškovo te Izmjenama i dopunama prostornog plana uređenja Općine Viškovo lokacija jame predviđena je kao ostalo poljoprivredno tlo, šuma i šumsko zemljište.
Od 1998. do danas izrađeno je više dokumenata koji se bave se različitim aspektima sanacije lokacije opasnog otpada jame ”Sovjak”, pri čemu je svaki od dokumenata usmjeren na različite aspekte (od istraživanja onečišćenja okoliša i ostalih aspekata do sanacijskih mjera).
U svrhu postizanja ciljeva Strategije gospodarenja otpadom, te ispunjenja obveza proizašlih iz usklađivanja nacionalnog zakonodavstva s pravnom stečevinom Europske unije, posebno s Direktivom o odlagalištima otpada 1999/31/EZ, pristupilo se pripremi projektne dokumentacije za odobravanje financiranja iz EU fondova.
Temeljem navedenog izrađeni su i ishođeni dokumenti:
1. Dokumentacija o provedenim istražnim radovima:
1. Izvješće o prethodnim istražnim radovima (u razdoblju 1987-2007) – izradila Zajednica ponuditelja Oikon d.o.o.; IPZ Uniprojekt TERRA d.o.o. i Karst d.o.o., travanj 2014;
2. Elaborat o provedenim istražnim radovima u 2014. godini – izradila Zajednica ponuditelja Oikon d.o.o.; IPZ Uniprojekt TERRA d.o.o. i Karst d.o.o. i Hidro.Lab. d.o.o., ožujak 2015.
Elaborat istražni radovi 2015. – Prilog 1
Elaborat istražni radovi 2015. – Prilog 2
2. Studija utjecaja na okoliš zahvata sanacije lokacije visoko onečišćene opasnim otpadom (crna točka) “Sovjak” – iz 2015. godine, izrađena od strane Oikon d.o.o., Zagreb i IPZ Uniprojekt TERRA d.o.o., Zagreb
STUDIJA o utjecaju na okoliš [PDF]
Netehnički sažetak Studije [PDF] – non-technical summary
na temelju koje je izdano:
3. Rješenje Ministarstva zaštite okoliša i prirode o prihvatljivosti zahvata za okoliš (Klasa: UP/I 351-03/15-02/33, Urbroj: 517-06-2-1-1-16-16) od 11.01.2016.
15.01.2016. – RJEŠENJE Ministarstva od 11. siječnja 2016. godine [PDF]
i pripadajući ispravak Rješenja (Klasa: UP/I 351-03/15-02/33, Urbroj: 517-06-2-1-1-16-18) od 08.02.2016.
16.02.2016. – RJEŠENJE Ministarstva od 8. veljače 2016. godine [PDF]
4. Studija izvedivosti za sanaciju lokacije visoko onečišćene opasnim otpadom (“crna točka”) jama Sovjak u općini Viškovo, Primorsko goranska županija, Republika Hrvatska – izrada Zajednica ponuditelja COWI 2014 g.; dopuna BLUE WET d.o.o., Zagreb i Izvan Kruga d.o.o. 2016. godine, dorada FZOEU listopad 2017. i ožujak 2018. godine
5. Idejni projekt za zahvat u prostoru: Sanacija lokacije visoko onečišćene opasnim otpadom, (crna točka) „Sovjak“ – rev2 na k.č.4457, 4458/2 i na dijelu k.č. 4458/1 i 4456/1 k.o. Viškovo izrađen je od strane IPZ Uniprojekt TERRA d.o.o., Zagreb u srpnju 2016.,
Idejni projekt – za izmjenu i dopunu lokacijske dozvole Sanacija lokacije visoko onečišćene opasnim otpadom, (crna točka) „Sovjak“, na k.č. 4457, 4458/2 i na dijelu k.č. 4458/1 i 4456/1 K.O. Viškovo – izmjena zahvata koja se ne smatra građenjem, izrađen je od strane IPZ Uniprojekt TERRA d.o.o., Zagreb u kolovoz, 2020.
6. Lokacijska dozvola za sanaciju lokacije visoko onečišćene opasnim otpadom – jama Sovjak, klasa: UP/I-350-05/16-01/000052, urbroj: 531-06-1-1-2-16-0017 od 16.09.2016., koja je postala pravomoćna 05.11.2016., Lokacijska dozvola za sanaciju lokacije visoko onečišćene opasnim otpadom – jama Sovjak, klasa: UP/I-350-05/16-01/000052, urbroj: 531-06-1-1-2-16-0017 od 16.09.2016., koja je postala pravomoćna 05.11.2016., i produženje važenja lokacijske dozvole za sanaciju lokacije visoko onečišćene opasnim otpadom – jama Sovjak, KLASA: UP/I-350-05/18-01/000145, URBROJ: 531-06-1-1-2-18-2 od 05.11.2018.
7. Izmjena i dopuna Lokacijske dozvole za sanaciju lokacije visoko onečišćene opasnim otpadom – jama Sovjak, KLASA: UP/I-350-05/20-01/000105, URBROJ: 531-06-2-2-20-0003 od 10.09.2020.
8. Građevinska dozvola za Sanaciju lokacije visoko onečišćene opasnim otpadom – JAMA SOVJAK, 0. etapa – priključak napajanja električnom energijom privremenih građevina tipskim niskonaponskim kablom (zahvat u prostoru posebne namjene, 1. skupine) (Klasa: UP/I-361-03/20-01/000267, URBROJ: 531-06-03-01-01/04-21-0026) od 12. svibnja 2021.
Građevinska dozvola za etapu 0.
Uporabna dozvola za Sanaciju lokacije visoko onečišćene opasnim otpadom – JAMA SOVJAK, 0. etapa – priključak napajanja električnom energijom privremenih građevina tipskim niskonaponskim kablom (zahvat u prostoru posebne namjene, 1. skupine) (Klasa: UP/I-361-05/23-01/000047, URBROJ: 531-06-3-3/1-23-0011) od 14. rujna 2023.
9. Građevinska dozvola za Sanaciju lokacije visoko onečišćene opasnim otpadom – JAMA SOVJAK, I. etapa – izgradnja prometno-manipulativne površine i radne zone za smještaj privremenih građevina i opreme u funkciji provedbe zahvata sanacije (Klasa: UP/I-361-03/22-01/000317, URBROJ: 531-06-3-1-2/4-23-0027) od 19.4.2023.
Građevinska dozvola za etapu I.
Izmjena i dopuna građevinske dozvole za Sanaciju lokacije visoko onečišćene opasnim otpadom – JAMA SOVJAK, I. etapa – izgradnja prometno-manipulativne površine i radne zone za smještaj privremenih građevina i opreme u funkciji provedbe zahvata sanacije (KLASA: UP/I-361-03/24-01/000179 URBROJ: 531-08-3-1-1-24-0025) od 26.11.2024.
Rješenje o izmjeni i dopuni građevinske dozvole
10. Građevinska dozvola za Sanaciju lokacije visoko onečišćene opasnim otpadom – JAMA SOVJAK, II. etapa – sanacija onečišćene zone jame Sovjak (Klasa: UP/I-361-03/23-01/000149 , URBROJ: 531-08-3-1-1-23-0026) od 30.11.2023.
Građevinska dozvola za etapu II.
11. Materijali s prezentacije mještanima (javne tribine):
Letak – Mjere zaštite u slučaju prekoračenja razine koncentracija onečišćujućih tvari u zraku
Plan i program obavještavanja i potencijalnog privremenog iseljavanja stanovništva ili evakuacije u slučaju prekoračenja dozvoljenih razina koncentracija onečišćujućih tvari u zraku
PREUZMI
Nastavno na Postupak izravne dodjele bespovratnih sredstava Sanacija lokacije visokoonečićene opasnim otpadom – jama Sovjak (KK.06.3.1.06) u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014-2020 (OPKK 2014-2020), Ministarstvo zaštite okoliša i energetike donijelo je Odluku o financiranju 29. lipnja 2018. godine, kojom se projektu dodjeljuju EU sredstva u iznosu od 320.593.075,06 HRK. Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava potpisan je 13. srpnja 2018. godine. Sredstva za financiranje realizacije cjelokupnog projekta sanacije jame Sovjak osigurana su kroz EU fondove i sredstva FZOEU (korisnika).
Operativni program Konkurentnost i kohezija 2014-2020 jasno naglašava jamu Sovjak kao jedan od najvažnijih projekata za programski period, dok Članak 38. ZOGO-a prenosi odgovornost (tehničku i financijsku) za sanaciju jame na FZOEU. Obzirom na navedeno, donesena je i MZOE je donijelo Odluku o sanaciji lokacije visoko onečišćene otpadom (crna točka) Sovjak u Općini Viškovo (Klasa: 351-01/17-01/575, Urbroj; 517-06-3-1-17-2) od 28. srpnja 2017. kojom se zadužuje Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost da u svrhu sanacije Sovjaka provede mjere i aktivnosti u skladu s Lokacijskom dozvolom i I. Izmjenom i dopunom Lokacijske dozvole.
S druge strane, Uredbom o tijelima u sustavima upravljanja i kontrole korištenja Europskog socijalnog fonda, Europskog fonda za regionalni razvoj i Kohezijskog fonda, u vezi s ciljem »Ulaganje za rast i radna mjesta«, određeno je da za projekt Sovjak (Projektna os 6, specifični cilj 6i1) Posredničko tijelo razine 2 bude također FZOEU. Imajući u vidu navedeno, bilo je nužno razdvajanje funkcija u Fondu, te je određeno da funkcija korisnika vrši Sektor za fondove EU; a ulogu PT2 Posredničko tijelo – Samostalna služba.
Od ostalih dionika na projektu potrebno je spomenuti:
Općina Viškovo – imajući u vidu da se lokacija Sovjaka nalazi na području općine Viškovo te da je tijekom provedbe projekta važno voditi računa o zaštiti okolnog stanovništva, predstavnici Općine Viškovo bili su uključeni u pripremu projekta, a biti će uključeni i u provedbu projekta.
Komunalno društvo Čistoća Rijeka – upravlja saniranim odlagalištem Viševac koji se nalazi u neposrednoj blizini Sovjaka, uključujući i mjernu postaju Viševac koja će biti korištena i za potrebe sanacije Sovjaka, sukladno Rješenju PUO za Sovjak.
Imajući u vidu gore navedeno, Fond je sklopio tripartitni Sporazum o suradnji na provedbi projekta sanacije lokacije visokoonečišćene opasnim otpadom (crna točka) Sovjak; te Ugovor o pravu korištenja mjerne postaje imisijskog praćenja odlagališta Viševac u svrhu provedbe projekta sanacija lokacije visokoonečišćene opasnim otpadom – jama Sovjak; čime su stvoreni svi preduvjeti za uspješan početak provedbe projekta u suradnji s lokalnom zajednicom.
Projekt obuhvaća čišćenje i zatvaranje jame Sovjak, čime će se ukloniti negativan utjecaj opasnog otpada na okolno stanovništvo i šire područje, doprinijeti postizanju pokazatelja iz OPKK 2014.-2020.; pomoći Hrvatskoj u ispunjavanju svojih obveza prema EU te pridonijeti gospodarskom razvoju općine.
Projektom će se ukloniti negativan utjecaj otpada na okoliš, formirat će se nova zelena površina i potencijalno povoljno stanište za pojedine biljne i životinjske vrste, u odnosu na sadašnje vizualno, ekološki i ambijentalno degradirano stanje lokacije. Prostor će poprimiti suburbani karakter, primjereniji okolnom području.